Ohrabreni i potaknuti dobrim iskustvom s prve agrometeorološke radionice pod nazivom «Agrometeorologija u službi korisnika: Klimatske promjene i poljoprivreda» koju je Hrvatsko agrometeorološko društvo održalo 14. studenog 2013. u Zagrebu za agronomske stručnjake iz Poljoprivredne savjetodavne službe organiziramo i drugu cjelodnevnu agrometeorološku radionicu pod nazivom „Zaštita okoliša i poljoprivreda“.
Radionica će se održati u Dubrovniku, 22. ožujka 2014. u amfiteatru Sveučilišta u Dubrovniku, Branitelja Dubrovnika 41 s početkom u 8.30 h.
Svrha ove radionice je da se obrazuje što veći broj neposrednih korisnika kojima je agrometeoroška informacija neophodna u njihovoj djelatnosti. Ciljevi radionice su očuvati bavljenje poljoprivredom u područjima s ograničenim uvjetima gospodarenja kako bi se zaštitile prirodne posebnosti, krajobraz, staništa posebnih biljaka i životinja, očuvao okoliš, zaustavio trend depopulacije, održalo ruralno područje, ali i potaknuo njihov daljnji razvoj, osobito pomoću razvoja turizma na područjima koja imaju prirodna i kulturna nasljeđa. Predavanja s temama klimatskih promjena, ekstremnih vremenskih prilika i poljoprivredna proizvodnja su usmjerena na maslinare i vinogradare, koji su najzastupljeniji u poljoprivredi u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, i agronome posebice Savjetodavne službe, koji su svakodnevno u kontaktu s poljoprivrednicima. Osigurali smo i predavanja stručnjaka iz inozemstva jer uoči naših radionica organiziramo u Dubrovniku i sastanak EU projekta: COST Action ES 1106 Assessment of European Agriculture Water use and trade under climate change (EURO-AGRIWAT). Iz Programa radionica, koji se nalazi u nastavku, najbolje ćete vidjeti koje su sve teme zastupljene i koliki broj kvalitetnih znanstvenika i stručnjaka, te suorganizatora, je uključen u rad ove radionice.
U okviru agrometeoroloških radionica „Zaštita okoliša i poljoprivreda“ održat će se predavanja u trajanju od 20 do 30 min ovisno o temi predavanja. Prezentacije uključuju praktične primjere i interaktivnu komunikaciju između predavača i sudionika. Iz Programa radionice, koji se nalazi u nastavku, najbolje ćete vidjeti koje su sve teme zastupljene i koliki broj kvalitetnih znanstvenika i stručnjaka, te suorganizatora, je uključen u rad ovih radionica. Nakon svake sekcije bit će rasprava da se razmijene mišljenja, te da agrometeorološka struka čuje i povratnu informaciju korisnika. Tako će komunikacija predavača i korisnika omogućiti korisnicima stečeno znanje primijeniti u praksi, a stručnjacima poboljšati i prilagoditi agrometeorološka istraživanja i informacije za potrebe korisnika. Na samom kraju radionice donijet će se i konkretni zaključci sa svrhom poboljšanja i unapređenja agrometeoroloških informacija korisnicima za potrebe poljoprivrede i u zaštiti šuma od požara. Agrometeorološka radionica bit će popraćena medijski na TV, radiju i/ili novinama, te specijaliziranim časopisima.
Ovim projektom ispunjavaju se ove mjere iz Programa zaštite okoliša Grada Dubrovnika:
Smatramo da su objektivne agrometeorološke informacije neobično važne za održivost i razvoj ruralnog područja Dubrovačko-neretvanske županije. U svakom slučaju nalazimo se pred izazovom da pokrenemo nešto kvalitetno za opću dobrobit Dubrovačko-neretvanske županije, ali i Hrvatske.
Pokrovitelj
Suorganizatori
Novčana potpora – Natječaj zaštita okoliša i prirode
Donatori
ZBORNIK RADOVA
2. agrometeorološka radionica
AGROMETEOROLOGIJA U SLUŽBI KORISNIKA