Bjelovar, 5. ožujka 2018.
Peta agrometeorološka radionica Agrometeorologija u službi korisnika „Poljoprivreda i zaštita raslinja od požara pod utjecajem ekstremnih meteoroloških događaja“
U 21. stoljeću 16 godina je bilo toplih, čak 8 ekstremno toplih samo jedna 2005. je bila prosječna, ali ni jedna hladna. Posljednja ekstremno hladna godina bila je u Hrvatskoj 1940. Sve to rezultira bržoj i učestalijoj izmjeni ekstremnih vremenskih nepogoda – vrlo vruća i suha razdoblja pridonose smanjenju prinosa poljoprivrednih kultura i nastanku velikih požara. Suprotno tome nagla zahladnjenja odnosno mraz uzrokuju velike gubitke u voćnjacima i vinogradima te obilne kiše katastrofalne poplave. Sve su to posljedice klimatskih promjena i globalnog zatopljenja o čemu se toliko priča. No, javnost je još uvijek nepovjerljiva prema svim upozorenjima koje daju znanstvenici makar i sami osjećaju njihove posljedice.
Stoga je Hrvatsko agrometeorološko društvo organiziralo Petu agrometeorološku radionicu „Poljoprivreda i zaštita raslinja od požara pod utjecajem ekstremnih meteoroloških događaja“ u dvorani Veleučelišta u Bjelovaru 5. ožujka 2018. Predsjednica HAgMD-a dr. sc. Višnja Vučetić je pozdravila uvažene goste i sudionike te se zahvalila suorganizatorima i donatorima. Pozdravne govore su održali pomoćnik ravnatelja Hrvatske poljoprivredno-šumarske savjetodavne službe mr. sc. Robert Črep, ravnateljica Državnoga hidrometeorološkog zavoda dr. sc. Branku Ivančan-Picek, zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Grada Bjelovara Davor Đalog, zamjenik gradonačelnika Grada Bjelovara Igor Brajdić i zamjenica župana Bjelovarsko-bilogorske županije Bojana Hribljan. Prilikom otvaranja radionice prikazan je i animirani film „Požar nije šala“ i dobili smo pohvalne kritike.
Na radionici je sudjelovalo oko 60 sudionika (poljoprivrednika, agronoma, šumara i vatrogasaca) većinom iz Bjelovarsko-bilogorske županije. U dvije sekcije je bilo osam predavanja nakon kojih je održana rasprava iz koje je proizašlo nekoliko zaključaka:
bolje objasniti korisnicima razlike kratkoročnih i srednjoročnih prognoza vremena u odnosu na dugoročne prognoze i projekcije klimatskih promjena u budućnost
isticati poljoprivrednicima važnost agrometeoroloških mjerenja i praćenje razvojnih (fenoloških) faza biljaka u njihovim nasadima kako bi mogli pravovremeno provoditi agrotehničke mjere
upoznavati javnost sa zakonskim odredbama prilikom spaljivanja biljnjih ostataka.
Radionica je bila dobro popraćena medijski u emisijama HRT Regionalni dnevnik i Plodovi zemlje, Miris zemlje od TV Mreže te u novinskim člancima u Bjelovarskom listu i Bjelovarac.
dr. sc. Višnja Vučetić
Sudionici 5. agrometeorološke radionice u Bjelovaru 5. ožujka 2018.
Predavači i članovi Organizacijskog odbora 5. agrometeorološke radionice u Bjelovaru 5. ožujka 2018.